Matki pszczele

Matka pszczela jest odpowiedzialna za rozmnażanie i zachowanie pszczelej rodziny. Tylko matka jest zdolna do kopulacji z trutniami podczas lotu godowego i składania jaj, zarówno zapłodnionych, jak i niezapłodnionych.

W naturalnych warunkach bez ingerencji człowieka matka pszczela może żyć 4-6 lat.  Jak dowodzą liczne badania  zwykle już w 3 roku życia jej sprawność fizjologiczna maleje, spada wydzielania substancji matecznej i taką matkę należy wymienić. W pasiekach produkcyjnych wymiana matek następuje co 2 lata co pozwala zapewnić prowadzenie nowoczesnej gospodarki pasiecznej.

 

W pasiece posiadam m.in. matki następujących linii:

Sklenar 47/G/10- jest to linia pszczół pochodząca z Austrii. Pszczoły te są wybitnie łagodne, w opisach tej linii spotykane są określenia, że są to pszczoły idealne dla dzieci. Tworzą bardzo silne rodziny, z małą skłonnością do rójek, miód pszczoły noszą chętnie do nadstawek zostawiając matce w gnieździe jak najwięcej miejsca do składania jaj.

Carnica CT – pszczoły tej linii wykorzystują bardzo dobrze pożytki spadziowe. Polecane są jednak do innych pożytków nektarowych gdyż doskonale się na nich sprawdzają. Przystosowane są do każdego rodzaju gospodarki pasiecznej. Tworzą rodziny o średniej sile i silne. Charakteryzują się doskonałym rozwojem wiosennym. Preferują ule korpusowe, doskonale dają sobie radę w trudnych warunkach zimowania. Charakteryzują się dużą skłonnością do składania miodu w nadstawkach, a duże ilości pyłku w plastrach okrywowych. Są łagodne, nie wykazują zwiększonej rojliwości, ale nie lubią zbyt ciasnych gniazd. W zbyt ciasnym gnieździe mogą wchodzić w nastrój rojowy ale dają się bardzo łatwo z niego wyprowadzić.